TEST

Zde jsou zaznamenány mé záznamy k jednotlivým čističkám

Ionic-CARE Triton X6 (www.ionic-care.cz)

Tato čistička je na stránkách prodejce nabízena ve stříbrném a černém provedení. Cena podle srovnávačů cen Zboží.cz (viz. https://www.zbozi.cz/?q=ionic-care) a Heureka.cz (https://cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace.heureka.cz/ioniccare-triton-x6/) je u všech prodejců stejná, tj. 3.333 Kč / 1ks. Při koupi 2 ks je pak jednotková cena zvýhodněná na 2.990 Kč / 1ks.

Přístroj má rozměry 70 x 20 x 17 cm. Zpracování vnějších plastů je kvalitní, vše dobře lícuje a působí robustně a moderně. Vzhled je poměrně atraktivní, interiér určitě hyzdit nebude, spíše naopak. Pro přepravu je čistička zabalena v kartonové krabici s praktickým odnosovým úchytem, uvnitř jsou masívní pěnové polstry. Nemám výhrad.

Přístroj se ovládá jedním tlačítkem v horní části . Přístroj se s ním spouší do řežimu HI (nejvyšší výkon). Následně dalším stiskem se přepne na ME (střední výkon), dalším stiskem do režimu LO (nejnižší výkon). Opětovným stiskem se pak přístroj vypne.

 ovládání jedním tlačítkem

 

Popis jednotlivých režimů si půjčím ze stránek distributora:

Nastavení LO (nízký výkon) používejte pro prostor cca 25 m2. V tomto režimu je příkon max. 8W, vzduchový výkon 15 m3/hod. a cyklus sestává z 25 vteřin provozu (proces čištění + ionizace vzduchu) a 50 vteřin pauza – v opakujících se intervalech.
Nastavení MED (střední výkon) používejte pro prostor cca 50 m2. V tomto režimu je příkon max. 12W, vzduchový výkon 38 m3/hod. a cyklus sestává z 25 vteřin provozu (proces čištění + ionizace vzduchu) a 25 vteřin pauza – v opakujících se intervalech.
Nastavení HI (plný výkon) používejte pro prostor až 75 m2. V tomto režimu je příkon max. 15W, vzduchový výkon až 65 m3/hod. a proces čistění + ionizace vzduchu probíhá neustále.

Jednoduše shrnuto - podle velikosti místnosti si nastavíte režim provozu. Ten indikuje modře svítíci dioda.

Hodně zajímavě vyšel u této čističky příkon. Ve stand-by režimu jsem naměřil 5W a při plném výkonu pouze 9W. Podle výše uvedených parametrů měl být vyšší (až 15W), ale výrobce si zřejmě nechává rezervu a řeší to slovíčkem "max.".

       stand by režim (vypnuto)             HI (nejvyšší výkon) režim

 

Ionic-CARE má vestavěný ionizátor, který běží kontinuálně a na vzduchu je to poznat. Oproti Airvitaminu změna přímo obrovská.

Nečistoty jsou zachytávány na elektrostatický filt, který je poměrně velký. A velké je i množství zachycených nečistot. Tady je fotka po lehkém setření filtru papírovým kapesníkem a prstem. Tohle Ionic-CARE nasbíral za 3 dny provozu u mě v obýváku. Manželka mi říkala, ať sem ty fotky nedávám, protože si o nás budete myslet, že žijeme v bůhvíjaké špíně, ale tak to není. Když se k tomuhle přístroji dostanete, uvidíte sami.

                  čistý filtr                         část filtru otřená kapesníkem            část filtru otřená prstem

 

Filtr se z přístroje vyjme směrem nahoru, je opatřen i bezpečnostní dětskou pojistkou, kterou je pro vyjmutí potřeba zmáčknout. Filtr jsem čistil cca 1x za týden, sami poznáte, "kdy je čas". Čistí se vlhkým hadříkem, mně se osvědčilo klasické osprchování ve vaně. Pak je ale potřeba nechat filtr důkladně oschnout.

  vyjmutí filtru z přístroje

   

Oproti Bionaire je u Ionicu výhoda, že nikdy žádné nové filtry nemusíte dokupovat. Tento nerezový vydrží napořád. Když mluvíme o Bionairu...obrovskou výhodou Ionicu je naprostá bezhlučnost přístroje. Ionic-CARE může být v provozu non stop a klidně ho můžeme dát do ložnice - nehlučí, neruší...paráda!

Závěr: Jednoduchý, účinný, uživatelsky příznivý a cenově dostupný přístroj. Jednoznačný vítěz!

Zhodnocení:

+ design

+ nemění se filtry

+ ionizace

+ 3 režimy provozu

+ nízká spotřeba

+ tichý provoz

- negativa nenalezena:o)

 

 

BIONAIRE BAP 412 (www.bionaire.cz)

Distributor nabízí tento model pouze v bílé barvě. Prodejní cena podle Zbozi.cz je cca 3.000 Kč - viz. https://www.zbozi.cz/?q=bap%20412&typ=nabidky&seradit=nejdrazsi, cena náhradního filtru začíná na cca 500 Kč. Distributor již aktualně nabízí novější modely čističek, u tohoto se jedná o doprodej.

Přístroj má rozměry cca 25 x 17 x 38 cm. Je vyroben z matného bílého plastu, oproti Airvitaminu plast vypadá levněji, o ozdobu interiéru se rozhodně nejedná. Pobavily mě také polstry v krabici, slisovaný papír jako na slepičí vejce vypadá opravdu podivně...ale hlavně když to (snad) funguje.

Bionaire se ovládá dvěma přepínači. Horní zapíná ionizaci vzduchu, dolní přepínač pak nastavuje 3 výkonové stupně filtrace vzduchu. Ionizace nelze zapnout samostatně bez filtrace. Provoz filtrace signalizován na přístroji není, ionizace je signalizována zelenou diodou.Čistička obsahuje uhlíkový předfiltr a HEPA filtr (uznačen jako BAPF30). Předfiltr se nemění, HEPA dle doporučení po cca 6 měsících, cena filtru je výše.

          tavné lepidlo - fuj                          předfiltr a HEPA zezadu                předfiltr a HEPA zepředu                    předfiltr uhlíkový

Pro výměnu filtru je nutné odstranit zadní žebrování přístroje a vyklapnout HEPA filtr. Působí to celkem fórově a extra dobře to nejde, vyžaduje to určitou zručnost. Uhlíkový předfiltr se nemění, ale nevím pak, jak je to s jeho účinností, pokud dobře vím, tak např. v lednici mají tyto filtry životnost cca 3 měsíce. Dle návodu k použití (viz. https://www.bionaire.cz/bionaire/navody/bap412.pdf) se má pouze vyprat. Ale pravděpodobně je tam především jako filtr nejhrubších nečistot, nikoliv jako pachový filtr. Samotný Hepa filtr je umístěn v jakési výměnné kazetě, která působí dosti "zajímavě". Je v ní totiž zataven (alias zapatlán) tavným lepidlem, vypadá to trochu jako "sdělano v USSR". Při testování filtr evidentně ztmavl, takže nečistoty přístroj zachytává dobře. Nevýhoda je, že vás výměna tohoto filtru přijde na 1000 Kč za rok, což není zrovna málo. Tím spíše, že přístroj na stand-by režim (rozumněj vypnuto, ale v zásuvce) bere slušných 11W, při provozu jsem pak naměřil 39W. To při celoročním  provozu už také nějakou tu korunu vezme.

               provoz                              stand-by

Kdo ale umí vydělávat, tomu tohle vadit nemusí. Horší to je s hlučností přístroje. Čističku Bionaire BAP 412 si na noc jen tak nezapnete, jednoduše byste neusnuli. Na nejnižší výkon je to ještě jakž takž únosné, ale pokud zvýšíte výkon na dvojku nebo trojku, je to hukot. Osobně jsem vydržel s Bionairem pouze několik hodin denně v kanceláři a i tak to opravdu otravuje. Z domu mi ho manželka vyhodila, prý se u toho nedá koukat na televizi:o)

A jak funguje u Bionairu ionizátor? Pocitově mě vzduch čerstvější v místnosti nepřišel, čichově přímo u přístroje jsem změnu při zapnutí/vypnutí ionizace ale zaznamenal.

Závěr: Slušná čistička s ionizátorem, nevýhodou jsou vysoké provozní náklady.

Zhodnocení

+ účinná čistička

+ vzduchový výkon

+ ionizátor

- hlučnost, možný pouze denní provoz

- nutnost kupovat drahé náhradní filtry

- vysoká spotřeba a celkové provozní náklady

- šedý kabel k bílé čističce, navíc velmi krátký

- výstelky v balení

 

 

 

AIRVITAMIN A 1000 W (www.airvitamin.cz)

Distributor nabízí tento model čističky ve 2 barevných provedeních - černá (model označen jako "B" = Black) a bílá (model označen jako "W" = White).

Prodejni cena podle Zbozi .cz začíná na 3.650 Kč - viz. https://www.zbozi.cz/?q=airvitamin&typ=mix&seradit=nejlevnejsi&po=2

Pro můj test se mi podařilo zapůjčit tento přístroj v bílé barvě. Čistička mě na první pohled zaujala svým designem a kompaktními rozměry cca 30 x 30 cm. Zpracování plastů vypadá velmi dobře, čistička pak moderně. Líbí se mi malé dotykové ovládací tlačítko na horní části přístroje.

                  Ovládací tlačítko

Filtr na zachytávání nečistot je umístěn ve spodní části přístroje a je nazván jako "Anion Pack". Manipulace s filtrem už tak dobře nevypadá, plasty a nerezová část při manipulaci pěkně vržou. Na nerezové části by se měly zachytávat nečistoty z ovzduší. První dojem je velmi solidní. Ale není všechno zlato...

               Filtr

Na první zádrhel jsem narazil hned při zapojování čističky do sítě. Nemile mě překvapil poměrně krátký přívodní kabel a při instalaci na místo určení jsem musel použít prodlužovací kabel. Po zapojení do sítě přístroj ve spodní části 3x modře problikne. Pěkný efekt, ale já jdu ještě před spuštěním změřit tzv. stand-by příkon. Můj měřák ukázal 6W. To není mnoho, ale ani málo. Co mě však překvapilo - po spuštění přístroje do "zeleného" režimu ionizace vzduchu (u on/off tlačítka označeno dvěma zelenými stromečky a malá LEDka v tlačítku svítí zeleně) měřák ukázal opět 6W. Předpokládal jsem, že pokud přístroj začne pracovat ,tak spotřeba stoupne. To se stalo až při přepnutí do "modrého" režimu, tedy do režimu čištění vzduchu (modrá LEDka tlačítka a znaménko "+"). Spotřeba stoupla na 8W. Přístroj však zároveň začal kontinuálně syčet, v předchozím režimu čištění žádný zvuk nevydával. V noci to působí poměrně rušivě, přes den při bežném ruchu to nevadí. U obou režimů je přístroj ve spodní části permanentně modře podsvícen.

     Naměřená spotřeba

Tolik úvodní seznámení. Následně jsem přístroj testoval tak, že jsem v každém režimu nechal přístroj zapnutý 1 týden.

Režim čistění vzduchu ("anti-virus režim", jak udává výrobce):

Nejprve co udává výrobce - "Tento režim eliminuje viry, bakterie, nepříjemné pachy, prach, cigaretový kouř a pyly. Naruší buněčné stěny virů a bakterií, které usmrtí a místnost provzdušní. Vhodné do kuřáckých místností, koupelen, kuchyní, místností s domácími mazlíčky, sklepů apod."

A moje zkušenost? Přístroj nedělá vůbec nic... Za celý týden nebylo na nerezové kazetě nachytáno vůbec nic. Žádný prach ani nečistoty. Filtr byl úplně čistý. Sám jsem nezaznamenal sebemenší rozdíl, pokud jsem doma kouřil předtím bez čističky nebo teď s Airvitaminem. Obrovské zklamání. Asi mě mělo varovat, že se příkon se spuštěním přístroje nezvyšuje a ani z něj nevychází žádný proud vzduchu. Ještě jsem přemýšlel, zda není přístroj rozbitý, ale vlastník přístroje mě ujistil, že toto konzultoval s prodejcem a přístroj je naprosto v pořádku a má takto (ne)fungovat. Zatím mám z přístroje pocit hezky svítícího bílého těžítka...

Ale neházejme flintu do žita. Zkusíme druhý režim - ionizaci. Opět jsem zapnul přístroj na 1 týden. Kromě mírného syčení se nic nezměnilo. Kazeta byla čistá, aroma vzduchu v bytě se nezměnilo. Pokud jsem si k přístroji přičichl, cítil jsem jinou "vůni" vzduchu, ale efekt byl poznat pouze tímto způsobem, tedy v úplné blízkosti přístroje. Předpokládám tedy, že efekt ionizace je u tohoto přístroje velmi slabý. Ionty má údajně dělat jakýsi štěteček, který "čouhá" ze žebrování v levé dolní části přístroje. V nejmenovaném hobby marketu jsem viděl tento štěteček v kombinaci s úspornou žárovkou, která má také ionizovat vzduch. Cena žárovky byla do 300 Kč, cena Airvitaminu je přes 3 a půl tisíce.

              Štěteček pro ionizaci

Závěr: Na první pohled designově povedený přístroj, který má jenom jednu, ale velice zásadni vadu: VŮBEC NEFUNGUJE!

Zhodnocení:

+ design

+ ionizátor

- nefunguje, nic nezachytává, ionizace je velmi slabá

- při denním světle není k rozeznání světelná signalizace provozu (zelená nebo modrá LED)

- při režimu ionizace syčí, v noci rušivé

- krátký přívodní kabel

- "fórové" provedení filtru a špatná manipulace při čistění (pozn. ale ono není co čistit, protože nic nezachytává:o)